KAMERUNSKÁ   OVCE   A   NAŠE   MALÉ   HOSPODÁŘSTVÍ Překladač:    https://translate.google.cz/
20140409_všechny na pastvě - kopie.jpg
20141020_084620 - kopie (3).jpg
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Začínám až rokem 2014, roky předešlé byly hlavně o budování,zajišťování zvířat, jejich dovoz apd., tyto informace najdete v rubrice " začátky proč a jak " a na videích
adresy na všechna naše videa na YouTube nebo Facebook:
https://www.youtube.com/user/milimalse/videos
https://www.facebook.com/pages/Kamerunsk%C3%A9-ovce-a-na%C5%A1e-mal%C3%A9-hospod%C3%A1%C5%99stv%C3%AD/286970014760190?fref=photo
 
Stručná rekapitulace roku 2014 : ( podrobněji to je rozepsané níž )
                                                           od 3 oveček jsme měli 4 jehňata z toho dva beránci a dvě jehničky
                                                           po zapůjčení berana bylo od 5 oveček 8 jehňat z toho 7 beránků a 1 jehnička
                                                           dovezli jsme samici a samce králíka burgundského na chov
                                                           dovezli jsme kačenku a kačera indického běžce na chov
                                                           dovezli jsme slepice maranska měděnokrká 15 slepiček a 1 kohoutka
                                                           dovezli jsme dalších 8 kropenek 
                                                           nasadili jsme 1 kvočnu kropenku, zůstalo 1 kuře - kohoutek
                                                           odskoušeli jsme novou podestýlku Granofyt pro slepice
                                                           léčili jsme Matese-pokousání od potkana, Adama-zánět ucha, Malá-píchla se do oka,
                                                                           Tondu-natažená šlacha, Hnědou-natažená šlacha
                                                           vysypali kačírkem prostor před salaší a kurníkem
Míra hodnotil jagdteriéry nejen v Česku ale pozvali si ho i do Španělska, Vašek mimo jiných prací, dodělal traktor do pojízdého stavu a já ( Milada ), jsem od jara do podzimu, hlavně bojovala se savými škůdci, za pomoci Matese s hraboši a za pomoci kačenek s plži. Byl to dobrý rok.


 

 
19.2. se narodilo v 5 hodin první jehně : pojmenovali jsme ji Princezna protože jako jediná rodila máma venku a celé stádo bylo u jehněte a chránilo ji, vážila 2 kg, máma je Hnědá
23.2. jsme převáželi berana Tondu na půjčení na jiné hospodářství za ovečkama
12.3. se narodilo v 16.30 hod. druhé jehně: je hodně podobný tátovi a tak dostal jméno Junior, vážil 2,5 kg, máma Černá
13.3. očkování oveček
24.3. přilétli čápy, hrdličky začaly stavět hnízdo a špačci také
25.3. se narodily ve 3 hod jehňata dvojčata: říkáme jim Kluk a Holka, Kluk vážil 2 kg a Holka 3 kg, máma Malá
3.4. byl kocour Adam na veterině, dostal v injekci antibiotika a domů jsme vyfasovali léčivou vodu a kapky. Den před tím, mu tekl hnis z ucha a pak přestal odtékat. Zatuhl a museli jsme mu ucho prolévat léčivou vodou a půl hodiny na to, až se špunt trochu rozpustil jsme aplikovali léčivou mast vždy 2x denně. Týden léčba.
16.4. jsme byli navštívit berana Tondu, má k sobě 5 holek a daří se mu moc dobře, na lidi je pořád hodný.
22.4. jsme osazovali skleník paprikama, rajčatama, salátov. okurkama a zaseli majoránku. Na záhon se sázela cibule, hrách, mrkev, petržel, špenát, pór, ředkvička, brambory červené a žluté. Když jsme v únoru prořezávali víno, dělali se řízky a co se chytlo šlo do země.
26.4. jsme museli zabít slípku. Dva dny pořád někde posedávala, měla ocas dolů a stranila se. Při kuchání jsme nevěřili vlastním očím. Chtěli jsme vědět, co se vlastně stalo když se na ni neprojevovaly žádné známky onemocnění a tak jsme všechno důkladně probrali a našli jsme: nad voletem ( které už bylo prázdné ), měla ucpanou trubici šnekem okroužákem o průměru 2,5cm. Jak ho dokázala při této velikosti zhltnout i se skořápkou netušíme. Takže to bylo jasné, nemohla přijímat potravu ani pít a těžce se jí dýchalo. Počítáme pár dní a uhynula by.
1.5. Míra letěl do Španělska posuzovat jagdteriéry a my jsme se mu zatím starali o jeho smečku a snažili se jim nahradit páníčka.
3.5. odlétly hrdličky z hnízda
8.5. jsem přesazovala do záhonu sazenice celeru a sela keříkovou fazolku
10.5. bylo drama: pravděpodobně kočka se snažila dostat na mladý špačky a zhodila budku tak, že vršek se uvolnil a vysela za dno na stromě otvorem ke stromu. Mladý tak nemohly ven a rodiče nemohly dovnitř. Vašek ji celou uvolnil a posadil na strom. Jedno mládě vylítlo a přisedlo u nás na okně a Adam ho odlovil. Rodiče hledali budku, slyšeli volání mladých a nakonec ji našli a podařilo se jim mladý vyvést ven. Kočky jsem odlovila a zavřela doma aby mláďata měly čas se vzpamatovat, byl to jejich první let a ještě nemotorný, vylétly dřív než měly. Seděly u nás na střeše kam se kočky dostatnou. Nakonec odlétly s rodiči na nějakou větev, kde je rodiče tak mohou dokrmit.  
11.05.14 špačci si začali budovat znovu hnízdo, o všechna mláďata přišli.
15.05.14 nám přišly výsledky trusu oveček. Test dopadl dobře a platili jsme 240,- Kč.
21.05.14 přišli nový majitelé obou jehniček - Princezny a Holky, podívat se na ně a zamluvit si je.
03.06.14 dnes bylo hromadné vážení, očkování a označování všech jehňat. Princezna 19kg v 104 dnech      
                                                                                                                       Junior 21kg v 83 dnech
                                                                                                                       Holka 15kg a Kluk 15kg oba v 71 dnech
07.06.14 naše kočky byly ošetřeny proti parazitům vnitřním i vnějším. Junior se přestěhoval do nového domova.
              Černá ho dva dny volala a třetí den napadala ostatní jehňata až ji musely jejich mámy srovnat.
              Nevím z jakého důvodu, ale špačci nakonec odletěli i když si začali znovu budovat hnízdo.
              Traktor se dodělává do základu a měl by v pátek vyjet na zkušební jízdu a v sobotu 14.6. už vyjede na
              traktoriádu. Pak se budou ještě dodělávat další pracovní funkce. 
    
29.06.14 shrnutí událostí od posledního zápisu: traktoriáda se konala bez naši účasti, díky špatnému materiálu na pístu nebylo možné se zúčastnit. Vašek si musel vyrobit vlastní díl ( nakonec jako většinu věcí, co koupíme, ať na dílnu nebo domácnosti je nekvalitní a stejně si nakonec musí vyrobit vlastní díly které vydrží nebo pracují jak mají ), je mě líto lidí, kteří jsou odkázáni na výrobce.
Junior se má moc dobře, prohání na velké pastvině zatím dvě holky a časem mu přikoupí ještě dalších 8 oveček, ten se bude mít! V pondělí 30.06. se budou stěhovat obě holky do nového domova - to zase budou mámy několik dní volat a hledat!
Ve středu si jedeme pro nové slepičky MARANSKY, 15 slepiček a jeden kohoutek, teď jim připravujeme vlastní ubytování a výběh, protože s našima kanibalkama nemůžou být dohromady, když by je nesežraly za živa, tak by je to určitě naučily a tomu musíme zabránit oddělením. Jak je přivezeme, připojím fota do rubriky " slepice "
Do posekané trávy nám prší, letos není moc dní na sušení.
Na záhonech mohutně pracují hryzci a krtci. Každý den najdu nové díry a hromádky a podryté rostlinky. No a co nepodryjí hryzci, zpracují plži, mšice, svilušky, vrtalka pórová nebo napadne plíseň. Letos se jim opravdu daří, zima byla mírná a jaro je chladné. Nejdříve rostlinky měly úpal z vysokých teplot, pak pro změnu vydatně pršelo, noci jsou u nás příliš chladné, kolem 5°C, uvidíme co nakonec vypěstujeme a jestli nám bude naše úroda stačit přes celou zimu. Pokračování zase příště. Dovětek dne 6.7.: začaly úřadovat už mandelinky.
4.7.14 tak jsme přivezli nové kuřice, jsou úžasné, nejen že jsou krásné ( fota jsou v rubrice slepičky ), ale jsou neuvěřitelně čilé, jedna byla první den trochu zakřiknutá ale druhý den už byla lepší, krmila se a pila a třetí den jsem ji už nepoznala, srovnala se a chová se stejně jako ostatní. Dělají mě radost ! Příští týden, jedeme ke stejným chovatelům ještě pro samice a samce Burgundského králíka a indické běžce. Kdyby bylo víc takových chovatelů, mají nádherné chovy, zdravá zvířata a je vidět, že pro to žijí. Pokud mě dají svolení, uvedu tady odkaz na jejich stránky.
Naše ovečky jsou v klidu, mysleli jsme, že budou víc vyvádět ale Princezna už byla velká a máma Hnědá ji začala odstrkovat, takže nakonec byla ráda, že dcera šla do světa a Malé zůstal Kluk, takže nezůstala úplně bez jehňat, ale už mu nedá napít ( oprava: dá ). Černá byla na tom hůř, měla jedno a když šel pryč, dlouho ho hledala než se zklidnila. Vemínka všem maminám pěkně a bez problému zaschly. Teď si chvilku odpočnou a budou připraveny na přivítání našeho Tondy. No a Tonda se na návštěvě snažil, paní volala, že její ovečky se už začínají pěkně zakulacovat. Jak přivezeme další zvířátka, zase Vám o nich něco napíši.
8.7.14 divoká kachna vyvedla mladé, kocour Mates hned jedno ulovil, zůstalo 10 a uvidíme, kolik jich doroste do dospělosti
9.7.14 ráno bylo na zeleninové zahrádce všechno v pořádku, večer u celeru ležela nať a když jsem ji zvedla, zjistila jsem, že chybí bulva, hryzec si pochutnal.
10.7.14 Tak jsme dovezli další zvířátka do naši rodiny a to kohoutka Maransky, Burgundské králíky - Zuzanku a Honzíka a Indické běžce - Pepu a Kačenku. Slíbila jsem že pokud dostanu svolení k uvěřejnění odkazu na stránky chovatelů od kterých máme Maransky, Burgundské králíky a Indické běžce, tak je tady uvedu: http://domaci-chov-drubeze-a-kraliku.webnode.cz/
29.07.14 shrnutí: 13.07. jsem dala do kurníku novou podestýlku, kterou jsme koupili u paní kde jsme brali Maransky, králíky a kačenky. Dělám průběžně fotky a jak budu měnit za novou, pak je tady přidám-přidáno do rubriky slepice. Z mého hlediska je to dobrá vychytávka.
                            21.07. jsme převáželi beránka Kluka na jiné hospodářství, nechtěli jsme aby nám obskočil vlastní mámu.
Jinak jsme byli projet traktor Beetle na traktoriádě ( fota dodám hned jak je zpracuji do rubriky " naše technika " ) a začalo zpracovávání ovoce a zeleniny: marmelády, ořechovice, rybízové víno, pivo, sušení tabáku, zamrazování ovoce, sušení a vaření lektvarů z bylinek, sklizeň česneku, cibule, hrášku, fazolek, špenátu, mrkve, začínají rajčata a papriky...
                           23.07. jsme dovezli balík sena, co mají ovečky nový krmelec, tak jim balík vydržel tři a půl měsíce a byly na něj 3 dospělé a jehňata. Hodně ale vytahají na zem, takže určitě jednu čtvrtinu jsme pozbírali ze země a dali pod brambory.
Budu se snažit Vám brzy zase něco napsat.
31.07.14 se narodil první beránek na druhém hospodářství - potomek našeho Tondy.
04.08.14 jsme byli přeočkovat naše dvě jehničky, které jsou už v novém domově, daří se jim dobře a vypadají moc pěkně. Mají dobrý základ k tomu, aby byly skvělé mámy. Zatím mají ale ještě čas.
05.08.14 se narodili další 3 beránci na druhém hospodářství, jeden je jedináček a dva jsou dvojčata, potomci Tondy.
07.08.14 se narodili tři beránci a jedna jehnička na druhém hospodářství, potomci Tondy..
09.08.14 jsme nechali kačenkám otevřeno už i do zeleninové zahrady, bály se tam jít tak jsem vodu a krmení posunula kousek do zahrady a po třech dnech konečně začaly chodit i tam, opatrně, zatím jen z kraje ale je to při jejich bojácnosti úspěch.
19.08.14 Kačenky už na zahradě pěkně úřadují, plži do nich jen padají, už se naučily jak na ně a jak je polykat. V záhonech se pohybují opatrně, nic neoždibují, jdou opravdu jen po škůdcích. Měla jsem trochu obavy, jestli neoždibou co nemají ale opravdu nic ze zeleniny nelikvidují.
Kocoura Matese pravděpodobně kousl nějaký hryzec nebo potkan do " tváře", měl to zhnisané a dva dny ani nechodil vítat a moc nebaštil. Tak mu to Míra vymáčkl a každý den jsem mu to ráno a večer natírala jódem. Dnes už je zase v pořádku, sice tam ještě rána je ale nehnisá.
Před dvěma dny jsme museli vytahat brambory, celer a petržel: brambory hodně zřaly hlodavci, pustily se i do celeru a petržel začala hnít - od jara nám celkem často a vydatně prší. Tak jsme to radši vytáhli ze země, uskladnili a zpracovali. Mrkev už je venku 14 dní a co zbylo na záhonu je pro králíky.
03.10.14 tak jsem se dostala k počítači a tady je shrnutí událostí: nakoupili jsme ječmen, oves a pšenici.Oves je mizerný, jak nám tady pořád pršelo, tak je černý a malý- budeme muset míchat s loňským protože nebude tak výživný. Ječmen a pšenici sklidili dřív a počasí je moc nepoznamenalo.
               28.8. jsme nasadili kvočnu- nedařilo se nám ji odkvokat-dostala 10 vajec-sudé vyhodila hned první noc, 3 sežrala, 1 bylo prázdné, 3 kuřata se nestihla vyklovat a zadusila se ve skořápce, 17.9. po 20 dnech se vylíhlo první kuře, 18.9. druhé, 20.9. jedno kuře zalehla, zůstalo jedno kuře.
               24.9. jsme očkovali ovečky aby byly zbavené parazitů než se vrátí beran Tonda a před zabřeznutím.
               3.10. ovečky dostaly nový balík sena
Maransky už budou mít svůj výběh, kačenkám se připravuje také nové bydlení s vanou na koupání-malá vanička jim už nestačí a také se už tolik nebojí. Na záhonech už zbyl jen pór a trocha mrkve pro králíky z letošní úrody. Na část záhonu jsem vysela petržel už na příští rok. Ve skleníku zůstaly jen salátové okurky, papriky a majoránka. Sklizeň letošní úrody už bude u konce, ještě sebrat ořechy a pór a ořezat majoránku. A začneme chystat na rok další.
10.10. jsme přikoupili 8 kropenek v přibližném stáří 5 až 7 měsíců a přidali ke starým kropenkám.
12.10. jsme dovezli berana Tondu. Po vypuštění se začal okamžitě věnovat Hnědé. Následkem velkého Tondova zájmu o Hnědou, pravděpodobně špatně došlápl nebo uklouzl ( po letošním létě máme podmáčenou zem a dost to klouže ) a druhý den ráno ( 13.10.), nám začal kulhat. Kopýtko má v pořádku, nic nenasvědčuje ani na zlomeninu a řeznou ránu nikde taky nemá a otok také ne. Tak snad se to sklidní a nebudeme muset volat veterináře.
14.10. dostali jsme od moc hodné paní, co taky chová kamerunky, mazání pro Tondu. Odchytili jsme jej - Vašek Tondu držel a Míra mazal. Byl čas si nohu pořádně prohmatat a prohlédnout protože Tonda spolupracoval a byl neuvěřitelně klidný a hodný a ani se nemusel pokládat. Prohlídka : kopýtko v naprostém pořádku, žádná zlomenina, žádná otevřená rána jen kolínko bylo teplé ale bez vymknutí a otoku. Shodli jsme se na tom, že má natažené šlachy u kolínka. Držme mu palce aby se mu to zahojilo co nejdřív, moc chce holky ale teď nemůže na ně skákat.
15.10. pan doktor naordinoval Tondovi injekci: má utlumit bolest a podpořit léčbu šlachy. Aplikovali jsme hned po vyzvednutí, tedy v podvečer. Asi po půl hodině se kulhání mírně zlepšilo. Uvidíme ráno. Ještě  mu pomáháme mastí, kterou jsme dostali.
18.10. Injekce zabrala, Tonda přestal kulhat, první den po návratu domů se věnoval tři dny Hnědé, pak se tři dny věnoval Malé a od včerejška se věnuje Černé. Jestli to dobře půjde a Tondovi se kvůli bolavé noze podařilo s ovečkama spojit, v polovině března můžeme očekávat jehňata.

 
3.11. v době od 18.10. jsme zasázeli hrušně, česnek, cibuli a petržel a částečná příprava dalších záhonů na příští rok.  
         Dovezli jsme kačírek a vysypali před salaší po poradě s veterinářem. Nejenže tam měly ovečky louže téměř celé léto ale i teď před zimou a obávali jsme se hniloby kopýtek. Nejdřív se jim to nelíbilo ale jejich zvědavost zvítězila. 30.10. nám začala kulhat Hnědá, znovu mazání jako u Tondy a nakonec opět veterinář a injekce s ATB a po týdnu přeočkovat. Injekce zabrala.
Začali jsme taky stavět další náhradní salaš, metr nad zemí kvůli povodním. Už dva roky bojujeme s povodím, ministerstvem živ.prostředí a obcí o úpravě řeky tak, aby při velké vodě způsobila minimální škody. Zatopení ( někdy větší, jindy menší ) tady máme dvakrát do roka. Marně, jsme na to sami. Navíc náš boj s úřednickým šimlem a úředníky, kteří jsou za stav řeky odpovědní, je nadlidský úkol, pokud jste na to sami a druzí se ze strachu nepřidají. A tak vzniká náhradní salaš, kde budou i krmelce na seno a jádro a při velké vodě se tam ovečky nastěhují. Fota pak dodám jak bude hotovo.
           Lektvary které připravuji jsou už také hotové. Ještě nám funguje skleník.
           Maransky jsou už ve vlastním výběhu. 
18.12. po delší odmlce Vám přátelé opět píši. Bylo to velice hektické období a tak nebyl čas na psaní.
          3.11. jsme nakoupili Granofyt - podestýlka pro slepičky-víc se o ni dozvíte v rubrice "naše zvířátka na hospodářství" podrubrika " slepice".
          7.11. jsme přeočkovali ovečku Hnědou, moc se jí to nelíbilo, začala zase kulhat ale trvalo to dva dny. Horší bylo, že přestala věřit a začala utíkat před námi. Trvalo ji to asi 14 dní, než opět za námi přišla.
         21.11. nám kvočna snesla první vejce po 66 dnech od vylíhnutí prvního kuřete.
          2.12. jsem otrhala papriky ve skleníku a poslední salátovky, ořezala majoránku a usušila
        12.12. snesla první mladá kropenka vejce
        15.12. snesla první vejce maranska
Kačenky mají navíc novou zateplenou ložnici, uzavřená voliéra má zatím zakopané podhrabové desky.
Králíci jsme ještě nepřipustili, Zuzanka sice byla v říji ale nemáme pro ni ještě hotový kotec kde by byla s mladýma. Stávající je sice velký ale na kocení nedostatečný. Je potřeba udělat větší a další kotce na pozdější rozdělení samců od samic.
Kvočna je s kuřetem pořád ve svém výběhu, kuře je ještě malé a staré slepice by ho uklovaly, taky pořád není jasné, zda to bude slepička nebo kohoutek.
Ovečky zabřezly a jsou po létě pěkně zaobalené, první porod očekáváme od poloviny března.
 
29.12. začalo nám krušné období, mrazy se nám pohybují přes noc víc jak -10°C a přes den to není o nic lepší a k tomu sníh. Kačenky jsme přestěhovali do skleníku i s ložnicí, slepičkám jsme začali zavírat na noc celý kurník a přes den je držíme ve voliéře. Králíci mají králíkárnu přes den částěčně zakrytou a na noc celou. I tak, nám voda u všech zvířat a mokré krmení pro slepičky vždycky zmrzne přes den i vnoci. Takže chodíme z teplou vodou na trakaři, protože ji potřebujeme celkem dost a krmení se snažíme dávat tolik aby to stačily zezobat než jim to zmrzne. Zeleninu a ovoce pro zvířátka jsme museli přestěhovat domů a tak nosíme každý den i zeleninu. Pítka jsme přestěhovali z voliéry do kurníku a přidali jsme jim tam i suché krmení. Snad mrazy trochu poleví aby aspoň ta voda jim tolik nezamrzala. Kočkám se taky nechce ven, jen Mates, který je na hospodářství, má částečně zateplený pelíšek a když mu je hodně zima, jde k ovečkám.
A vzhůru do dalšího roku 2015
Dotazy na e-mail vyřídíme co nejrychleji
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one