KAMERUNSKÁ   OVCE   A   NAŠE   MALÉ   HOSPODÁŘSTVÍ Překladač:    https://translate.google.cz/
20140409_všechny na pastvě - kopie.jpg
20141020_084620 - kopie (3).jpg
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Při problému kontaktovat veterináře, sice zaplatíte ale je to lepší než přijít o ovečku a hlavně ji nebudete zbytečně trápit. 

Průjem: většinou je to ze špatného krmení: pečivo nepodávat, moc jádra, moc jablek, dokonce někdo dává šrot-nejsou to prasata ale ovečky a těm šrot nepatří!
Držte se při krmení -  v létě: seno, pastva a trošičku ovsa ( popsáno v rubrice o chovu ) ( mačkaný nebo celý, někteří skrmují ječmen ), větve z např.: jabloní , švestek...
                                     v zimě: seno, oves ( mačkaný nebo celý, někteří skrmují ječmen ), trochu krmné řepy, nakrájenou dýni, mrkev, smrkové a borovicové větve

Většinou krátkodobý průjem bývá na jaře když začne tráva a je ještě mokrá, při změně potravy. Velice dobře jim na zažívání dělá ostropestřec mariánský, takže jim ho můžete přidávat do krmení - samozřejmě že přiměřeně, je to bylinka. Nechat pouze na suché potravě, to znamená jen seno. Žádné jádro nebo chléb a další. Jen seno. 
Průjem může být jako kompaktní bobek - vypadá to jak šiška, prostě netrousí jednotlivé bobky nebo průjem úporný a řídký. Pokud je trus hodně řídký, chce to veterináře. 
Zdutá ovečka: nedovolit aby si  lehla, nekrmit a nutit ji aby chodila a okamžitě volat veterináře- jde opravdu o čas!!! My máme od veterináře v reservě TympaVet a v případě nouze aplikovat přímo do tlamy, návod je na lahvičce. Samozřejmě kontrolujeme, jestli nemá zácpu. Může začít padat, motat se apod. Plyny ji utlačí bránici a zadusí se. Nám se to stalo, když měla 10 dní jehňata a měla holka na mále. Chodili jsme s ní po pastvě, nedovolili aby šla do salaše si lehnout, pak se vzepjala ( to jsem myslela že je konec ) a nakonec lehce splaskla a když přijel veterinář už byla mnohem lepší, dostala ještě calciovku a večer už byla znatelně lepší. Určitě staří sedláci budou mít nějaký recept, jak zjistím, hned Vám to tady napíši. Jinak si kupte u veterináře TympaVet pro jistotu. Může se Vám to stát ani nebudete vědět jak, takže mít něco v záloze do příjezdu veterináře. A hlavně nepřekrmovat ovsem a jinými pamlsky.
Oko: ovečka se začala stranit ostatních a zjistili jsme že zavírá jedno oko. Buď se někde píchla ( v seně může být tvrdý košťál ), nebo ji sekla kočka... nevíme, ale měla oko celé zalité krví. Takže zase veterinář, dal nám kapky, 2x denně jsme jí je kapali a za 4 dny už byla v pořádku.
Kulhání: 1)zkontrolujte u kopýtek vzhled, tedy jestli nejsou přerostlá, pokud ano, ořezat
               2)zda nekrvácí a pokud ano, kontaktujte veterináře, může jít jak o poranění tak o hnilobu, kulhavku...
               3)zkontrolujte celou nohu, pokud je to jen natažený sval nebo šlacha, pak to není nateklé jen v bolavém místě teplé,
                                 zkuste nohu mazat 2x denně " mastimol medicamenta " seženete na internetu a jestli do dvou dnů
                                 nenastane zlepšení, pak kontaktujte veterináře.
             Pokud si nejste jisti tím, že rozpoznáte o co jde, pak veterináře kontaktujte hned.
Výhřez pochvy: může to být následek z předešlého porodu nebo prostě jen tak. Nedá se to léčit ani operovat, maximálně se může vstup zasvorkovat, aby se pochva nevysouvala ven, ale některým ovečkám je to nepříjemné až bolestivé. V případě, že se to stane před porodem, je dobré ji pochvu desinfikovat a opatrně zasunout dovnitř, ale při dalším lehnutí se může zase vysunout. Když budete zasunovat, pak ovečka musí stát tak, aby měla hlavu níž než záď.  Hlídat porod, při zasunutí pochvy se může udělat vevnitř kapsa a jehně do ní sklouzne a nemůže ven. Ovečka se tak vyčerpá a může uhynout i s jehňaty vevnitř. Je nutné jehňata vytáhnout pokud je už termín bahnění a na ovci bude znát vyčerpání, volejte veterináře !!! a na nic nečekejte !!!, jinak přijdete nejen o ovečku ale i jehňata. Pochva může vyhřeznout nejen těsně před porodem ale i dlouho před porodem. U vyhřezlé pochvy při dalším porodu hrozí velké komplikace a proto je lepší ovečku z chovu vyřadit a nepřipouštět ji k beranovi. Není ani vhodné její dcery dávat do chovu, může to být dědičné.
Nenechte se také mýlit tím, že ovečka se chová normálně, bude se normálně krmit, pít, chodit...

Výhřez dělohy: přidávám odkaz, kde veterinární klinika výhřez popsala a jsou zde i fotografie : http://www.veterinahavirov.cz/vyhrez-delohy-u-ovce
Kokcidie: jsou to bakterie nikoliv paraziti, proto na kokcidie nefungují odčervovací léky a jehňata na kokcidie nejčastěji hynou. Ovce od 5 měsíců se dokáže už s nimi vyrovnat, ale jehňata, pokud jsou napadena, mohou uhynout. U většiny ovcí nad 5 měsíců se v trusu kokcidie najdou a většinou je to na jeden křížek a s tím se ovce vyrovná. 
Takže: léčí se nejdříve od 5 týdnů věku a dál ( když už mají vyvinuté všechny žaludky ) , tedy i dospělé ovce se mohou léčit. Lék Vám dá veterinář a v současné době ( rok 2017 ) jsou na trhu tyto léky: Sulfadimidn, Vecoxan, Sulfakombin, Baycox.
Předcházet nebo minimalizovat, můžete jedině hygienou: často měnit podestýlku a slámu udržovat suchou, u nádoby s vodou umývat i stěny a ne jen dolívat vodu, povláčet a vyvápnit pastvinu a asanovat salaš. 
Klostridie: přidávám odkaz, kde je dobře posané toto téma:  
http://zverolekarka.com/enterotoxemie-ovci/

Přidávám odkaz, kde je pěkně posané, z čeho může být průjem a co dávat ovcím: http://www.centrumkrmiv.cz/post/prujmy-u-ovci-85/
první pomoc při nadmutí ovečky: 12,5 ml přímo do tlamy
první pomoc při nadmutí ovečky: 12,5 ml přímo do tlamy
tady je ovečka vidět už částečně splasklá před příchodem veterináře
tady je ovečka vidět už částečně splasklá před příchodem veterináře
nemocné oko zalité krvé
nemocné oko zalité krvé
poraněné šlachy a další
poraněné šlachy a další
vyhřezlá pochva
vyhřezlá pochva
vyhřezlá pochva
vyhřezlá pochva
Dotazy na e-mail vyřídíme co nejrychleji
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one