KAMERUNSKÁ   OVCE   A   NAŠE   MALÉ   HOSPODÁŘSTVÍ Překladač:    https://translate.google.cz/
20140409_všechny na pastvě - kopie.jpg
20141020_084620 - kopie (3).jpg
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
adresy na všechna naše videa na YouTube nebo Facebook:
https://www.youtube.com/user/milimalse/videos
https://www.facebook.com/pages/Kamerunsk%C3%A9-ovce-a-na%C5%A1e-mal%C3%A9-hospod%C3%A1%C5%99stv%C3%AD/286970014760190?fref=photo

Černá s hnědou byla dvojčata. Hnědou máma ( Betynka ) odstrčila a po osmi dnech ji vzala na milost, do té doby byla krmená z lahve. Černá byla pravděpodobně z tohoto důvodu vůdčí, velela celému stádu a kdejaká lumpárna byla od ní. Taky jsme ji říkali koza, kdyby mohla, vylezla by i na strom, naštěstí kozou nebyla. Byla ale opatrná, při povodních se nechtěla nechat odchytnout a od té doby byla nedůvěřivá, nechala se vykartáčovat ale s tím, že: " dobře, chvilku se nechám ". 

Hnědá ta byla zase zřejmě kvůli krmení z lahve, závislá na lidi. Když jsme odcházeli, vždy nás šla doprovodit k brance a odběhla i od krmení. Pořád si nás hlídala a jak mohla, byla u nás. Moc ráda se nechala hladit a kartáčovat, taky ráda pomáhala při pracích, u všeho musele být a pomáhat. 

Malá I byla také z dvojčat, druhé dvojče byl beránek. Když jsme ji dovezli, Černá ji pořád odstrkovala a tak to i dlouho zůstalo. Chodila sice s oběma po pastvě ale držela se v uctivé vzdálenosti. Prostě ji holky vyčlenily třetí místo i když byla z nich největší a ze stejného stáda a ovečky se poznají i po několika letech. Tak jsme ji její odstrkování vynahrazovali my naší společností. Stala se z ní mazlilka. Dokázala při hlazení a kartáčování držet hodiny. Byla háklivější na krmení, zvlášť u ní jsme museli být opatrní ale když měla nějaký problém třeba s okem, věřila nám tak, že ani při ošetřování se necukala a neprotestovala, věděla, že ji neublížíme. Máma byla velmi starostlivá. Byla to nejhodnější a nejlepší ovečka. Na fotografii je v levo. 

Malá II byla mnohem tmavší - linie Ramzes. Byla pravý opak původní Malé I, nenechala se odstrčit a pořád provokovala ke hře ostatní. Naučila se také na mazlení ale jen občas. U krmelce musela být vždy první a druhé odstrkovala, někdy jsem tam musela zůstat a usměrnit ji. Ale byla to potvora, pokud šlo o jehňata. Když se bahnila poprvé, musela jsem jedno dokrmovat dva dny, sice mu dala napít ale odstrkovala ho a tak měl málo, po dvou dnech už se o něj začala starat a dobře odchovala obě jehňata. Při druhém bahnění zase první jehně očistila jen z části a protože neočistila nozdry, udusilo se, ale druhé jehně si hlídala. Prostě se chovala, jakoby ji druhé nezajímalo. 

Tonda I ( linie Čert ) byl z jiného chovu, nebyl s ovečkama pokrevně spřízněný a když přijel, Černá s Hnědou ho pořád trkaly a odstrkovaly. Pak se naštval a začal jim to vracet. Udělal si pořádek u krmelce a Černá ač nerada mu musela přenechat první místo. Ale jen u krmelce. Mimo něj se držel v povzdálí a Černá byla jedničkou. Zkoušel to i na nás:" já chci zrovna to jablko co jíš ty" ale nepochodil. Zkusil to dvakrát, zjistil ale, že se ho nebojíme a že na nás nemá. Od té doby vůči nám zkrotl. Po převozu do beraního výběhu, vždycky jako jediný beran z výběhu vyváděl, byl dost dominantní, nejdřív napadal druhé berany a pak trhal ploty a chtěl k ovečkám. Byl to velice dobrý beran, ale pro jeho hmotnost ( přibližně 60kg ) s ním byla čím dál těžší manipulace při převozu a tak nakonec skončil trvale ve velkém stádu, kde jej převážet nebudou, přibližně s dvaceti ovečkami.


Tonda II, je to byl taky krasavec, táta byl Tonda I a máma je z jiného chovu, není tedy s našimi ovečkami příbuzný. Měl ale problém s rohy, stáčely se mu k lebce a tak jsme museli občas zaříznout. Nakonec začal být agresivní a tak musel jít na porážku.

Zamluvili jsme si další ovečku ze stejného chovu jako je Hnědá s Černou a chtěli jsme od stejné mámy Betynky a černou. Povedlo se, stejná máma Hnědé a Černé, porodila černou ovečku a tak jsme si ji ve 3,5 měsících přivezli. Paní ale musela zrušit chov a protože Betynka ( máma ) byla jejich nejmilejší, chtěli ji dát nám, protože náš chov znají a paní tvrdila, že ji u nás bude moc dobře. Tak jsme si nakonec přivezli nejen Milušku, ale i Betynku. Nejzajímavější na tom celém bylo to, že když jsme je přivezli, Betynka okamžitě poznala po 5 letech své dvě dcery, neproběhlo žádné trkání a strkání a i když máme holky klidné, tak i tak zavládl ve stádě mír a klid. Když se potom odváželi jehničky od Hnědé, vždycky jehňata hledala aspoň 3 dny a pořád je volala, po příjezdu Betynky ( mámy ), asi 3x zavolala první večer a ztichla. Betynka nám prostě zklidňovala své dcery. No a Miluška nakonec uhynula, když se narodila, byla v místě, kde se dělal postřik na řepku olejnou a zřejmě ji to ovlivnilo, protože zůstala drobnější a později, když byla připuštěná, zmetala měsíc před termínem a tak, že vytlačila i střeva a nebylo ji díky tomu pomoci.

Hvězdička, při příchodu byla přibližně rok stará a hodně vyplašená, jediné co víme, že je po beranovi linie Ramzes, pravděpodobně chovateli utekla a ten se po ní nesháněl, neměla ani známky. Snažili jsme se jí ukázat, že se nemá čeho bát, ale nikdy se nesklidnila a díky tomu plašila celé stádo.

Betynka II je potomek Betynky I , nemá ale povahu mámy, je nedůvěřivá, snad se to zlepší po prvním zabřeznutí.

Alenka je potomek Hnědé

Hanička je potomek Hnědé  
Původní stádo

Původní stádo

vlevo Malá I, zprava: Tonda I, Černá a Hnědá
Malá II

Malá II

Tonda II

Tonda II

Betynka I

Betynka I

Miluška

Miluška

Hvězdička

Hvězdička

Betynka II

Betynka II

Alenka

Alenka

Hanička

Hanička

Dotazy na e-mail vyřídíme co nejrychleji
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one