KAMERUNSKÁ   OVCE   A   NAŠE   MALÉ   HOSPODÁŘSTVÍ Překladač:    https://translate.google.cz/
20140409_všechny na pastvě - kopie.jpg
20141020_084620 - kopie (3).jpg
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg

Slepice a jejich chov

Prosím, kontaktujte mě na telefon, pokud nedostanete odpověď na e-mail do dvou dnů. Stalo se, že jsem odepisovala na e-mail, ale vždy se mě to z uvedené e-mailové adresy vrátilo jako nedoručitelné. Můžete mít plnou schránku nebo něco v počítači nastavené, co brání v přijetí e-mailu. Na e-maily odpovídám vždy, nejdéle do dvou dnů a velice by mě mrzelo, že se k Vám odpověď nedostane. Děkuji za pochopení
Slepice do 100 kusů se nehlásí.
Líhnutí v líhni, dolíheň a odchov kuřic, je posáno dole pod článkem v souboru Microsoft Word.

Kurník, kukaně a výběh:
kurník - všeobecně se udává 1m2 plochy pro 3 - 5 slepic
                                          kurník by měl mít okno, větrací otvory pod sešikmenou střechou, zateplení na zimu, vchod pro slepice o velikosti přibližně 50 cm na šířku a 30 - 50 cm na výšku, zvlášť vchod pro člověka při údržbě a kurník by měl být tak vysoký, aby jste v něm mohli pohodleně dělat údržbu jako bílení, čištění a podobně, kukaně ke kterým je pro výběr vajec přístup z venku a měl by být postavený na nohách z několika důvodů: 1) schovají se tam před sluncem a deštěm a můžete tam sypat dřevěný popel na popelení a písek.
                                          hřadla umístit minimálně 20 cm od podlahy, přibližně 5 - 7cm šíře se zaoblenými hranami a žebříčkem k hřadlům.
                                          kukaně vystlat slámou a 1 kukaň přibližně pro 4 - 5 slepic. My přidáváme pod slámu i listy z ořešáku kvůli parazitům.
                                          Podlahu můžete vystlat slámou, granofytem, můžete pod hřadla připevnit vyjímatelné nádoby na trus, nebo podlahu v dřevěném kurníku pokrýt třeba linem a trus jen zhrábnete - tady je ale nutná údržba i pod linem kvůli parazitům.
Slepice nesnáší průvan a vlhko. Proti vlhku bojuji tak, že ušiji plátěný sáček do kterého nasypu podestýlku pro kočky a rozvěsím po kurníku na několika místech tak, aby se na to slepičky nedostaly. Nezamezí to vlhkosti úplně, ale dost to pomůže.
                                          Výběh, zde se udává minimální plocha 10m2 na jednu slepici. Je lepší, pokud ta možnost je, slepicím vymezit ohraničením nějaký prostor, který po vypasení jednoduše přemístíte na jiné místo a stávající má tak možnost opět zarůst. Jinak Vám vypasou plochu tak, že z toho budete mít bahnitý tankodrom. Pod článkem najdete fota, jak jsme kurník a voliéru, vyřešili u nás. Také tam najdete foto, jak vypadá zdevastovaný volný výběh.
       

Dovoz slepic domů: přepravka na převoz musí být čistá a desinfikovaná kvůli infekcím, slepičky po jejich dovozu domů ( pokud nepřidáváte do staršího hejna ), dejte do kurníku v přepravce a jak se setmí vyndejte je z přepravky, přidejte jim tam vodu, pšenici a trávu a nechte je tam zavřené aspoň 3 dny a pak je teprve pusťte do výběhu. Jestli bude velké teplo, zajistěte jim dobré větrání. Nezapomeňte jim vodu každý den měnit a dosypávat zrní a sekanou trávu. Lépe si zvyknou a bude i snažší je večer dostat z výběhu do kurníku.

Přidávání nových slepic do hejna starých slepic ať koupených, z vlastního chovu, po izolaci, odkvokání, kvočnu po odchovu kuřat apd.: vždy je dávejte ke stávajícím slepicím do kurníku po tmě. Pokud slepice koupíte a budete přidávat do hejna, je lepší je nechat několik dní v karanténě aby jste zjistili, zda od nich nehrozí nějaká nemoc, kterou by přenesly na Vaše stávající hejno a v opačném případě začít léčit.

Jsou i dotazy co je kuře, kuřice a slepice, takže: kuře má prachové peří ( dítě ), po přepeření je to kuřice ( puberťák ) a od začátku snášení je to slepice ( dospělák ).

Vejce: slepice snáší mezi 5 až 15 hodinou, může se stát, že Vám snese vejce i později ale to je výjimka.
Kdy začínají snášet: podle plemene ale všeobecně: lehká plemena od 5 měsíců ( respektive od 18 týdnů )
                                                                                     střední od 6 měsíců ( 24 týdnů )
                                                                                     těžká od 7 měsíců i déle

 Kolika let se dožívají slepice: je to zase podle plemene, ale tak nějak všeobecně kolem 5 let. Ovšem pokud máte slepice pouze na snášení, nikoliv na výstavy, pak slepice vyměňte nejlépe po druhém až třetím roce snášky. Starší slepice začnou trpět různými nemocemi které mohou přenést na mladé zdravé slepice a za další, buď přestanou snášet úplně ( často se u nich projeví zánět vejcovodů ) nebo minimálně.
 
Kanibalismus: slepice mají vrozený kanibalismus a já zastávám názor, že zkrmování masem, kanibalismus podporuji a tak dávám jen drcené kosti. Nedá se to odnaučit, mají to vrozené, jen je v tom nesmíte podpořit a tak je ani netýrám zastřižením zobáku. Mohou se začít klovat i na malém prostoru nebo nudou. Když začala u nás ptačí chřipka, byly slepice zavřené ve voliéře a nudou se začaly klovat, přeci jen byly zvyklé chodit ven a na velké prostranství, no a už jim to zůstalo. Záleží i za jakých podmínek byla kuřata odchována v odchovně - nedostatek světla: berou málo krmení, moc světla: podporuje se kanibalismus. Když obměňujeme chov novou krví a kupuji z velkochovu, vždycky se neuvěřitelně klovou a nic na ně neplatí a když si odchovám vlastní nebo koupím z dobrého domácího chovu, tak se ještě nestalo, že by se klovaly, je to tedy i o tom, jak se odchovávají v odchovně než jdou ven. Existuje na to sprej, postříkáte každou slepici podle návodu na přípravku ale je to pracné a drahé a tak je opravdu lepší tomu předejít velkým výběhem, neskrmování masem a pokud i tak některá začne, je lepší ji ihned, než to naučí ostatní, odstranit. Samozřejmostí ale je, že potrava bude obsahovat vše potřebné, jak je uvedeno v krmení.
Ze zkušennosti: v době,kdy ještě nebylo zakázané odnášet zbytky z kuchyní ( před rokem 1989 ), švagr nosil zbytky ve velkém a slepice tak dostávaly nejen knedle, těstoviny...ale i hodně masa a začaly se neuvěřitelně oklovávat až do krve, někdy to zašlo tak daleko, že si začaly navzájem vytahovat střeva. Navíc jsou slepice v tomto tak vynalézavé, že čekají, když kohout pojímá slepici a ještě než z ní odejde, okamžitě na ni vlezou další a začnou ji klovat, ta sedí v domění, že je na ní ještě kohout a ani nepípne. Nebo si na ni vlezou jako kohout i když kohout nepojímá a začnou ji oklovávat.

Rozbíjení vajec: jestliže Vám některá slepice začne rozbíjet a pít vajíčka, začněte snesená vajíčka okamžitě z kukaní odstraňovat a nechte tam jen podkladky, bude se chtít do něj dostat a nepůjde to a tak časem přestane. V případě, že jste pracovně vytížení a nemůžete chodit vajíčka vybírat, pak Vám nezbude nic jiného, než onu slepici odstranit dřív, než to naučí ostatní. Je ještě další možnost, dnes se prodávají košíky do kukaní, jsou ze šikma a vejce se zkutálí mimo dosah slepice.

Kvokání: slepice začne kvokat, načepíří se, začne posedávat a vyhledává hnízdo s vajíčkama. Pokud budete chtít kuřátka ( jestli ne, pak musíte odkvokat ), připravte pro ni  zvlášť hnízdo např.: větší bednu kterou dobře vystelete slámou a přidáte misku s vodou a misku se zrním, kraj zabezpečte aby se vajíčka nevykutálela a takto připravenou bedýnku dejte na klidné místo aby k ní nemohly ostatní slepice, do závětří a přítmí. Ze začátku z hnízda odchází ( proto je vhodný vlastní výběh aby ji tam ostatní slepice nechodily ), aby se nakrmila a napila, toho se nelekejte, sama ví, jak dlouho může být z vajec pryč, pak se interval odcházení začne zkracovat a nakonec zasedne a už od vajec neodejde a v ten moment ji bednu uzavřeme ( nejpozději 18 den ). Nelekejte se ani toho, že přestane brát zrní a vodu. V hnízdě ji nechejte lichý počet vajec, pokud bude sudý počet, jedno vyhodí. Výběr násadových vajec a jejich uskladnění je popsáno v příloze pod článkem o líhnutí. Množství se řídí velikostí kvočny ale takový běžný průměr je 9 - 11 vajec. Připravte si i rukavice, bude hnízdo bránit. Kuřátka se začnou líhnout 20- 22 den. V tomto okamžiku je musíte hlídat protože: kvočna bude sedět dál a nebude se starat o vylíhlá kuřátka a ta vydrží 24 - 48 hodin bez potravy - tráví ještě žloutek - pak by pošla. Takže pokud bude sedět dál a o vylíhlá kuřátka se nebude starat pak, kuřátka odeberte do krabice kde bude teplota 32 - 34°C, dejte jim rozdrcenou kukuřici nebo strouhanku a vodu teplou mezi 10°C - 30°C a večer jak se setmí, kuřátka vraťte pod kvočnu následovně - vemte je po jednom do dlaně, ruku otočte hřbetem ke kvočně aby kuřátka neviděla a položte je pomalu do hnízda. Po vylíhnutí všech kuřat se pak kvočna o ně postará v tom, že jim ukáže co jíst, pít a zahřeje je, zbytek je na Vás. V příloze pod článkem je popsáno líhnutí a odchov z líhně, ale odchov je v podstatě stejný jako u kvočny co se týká vody, krmení a čištění kuřátek.
Poznámka: my kvočnu oddělujeme do zvláštního výběhu kam osatní slepice nemají přístup, ve výběhu má bednu vystlanou dobře slámou a tam má hnízdo. Krmení i vodu ji dáváme do výběhu a tak z vajíček odchází. Nelekejte se, sama ví, jak dlouho může být z vajec pryč ( i v líhni vajíčka ochlazujete ). 18 den dáme do bedny vodu a suché krmení a bednu uzavřeme aby nemohla ven ( foto najdete v rubrice "Naše zvířátka na hospodářství", podrubrika "slepice" ) a tak i když sedí na vejcích, dosáhne do misky s vodou a krmením a tak i učí již vylíhlé kuřata přijímat potravu a nám tak odpadá přendavání kuřat a krmení zvlášť. 23 den bednu otevřeme aby kvočna mohla ven i s kuřaty a odstraníme zbytek vajíček ze kterých se kuřata nevylíhla.
Krmení pro kvočnu a kuře: protože kvočna zhubne, po vylíhnutí kuřat ji dělám směs mletého zrna-pšenice, kukuřice a přimíchám drcené skořápky. Vedle ji dám celé zrno pšenice. Kuřeti vařím vajíčko natvrdo, které pak rozmačkám. Také jim začnu přidávat zvlášť- malou hromádku dobře rozmočeného chleba. Samozřejmostí je i dobře nasekaná tráva jak pro kvočnu, tak pro kuře. Kvočna kuře volá k potravě a ukazuje mu, co má jíst. Nebo budete krmit směsí jak je uvedeno v příloze dole pod článkem " Líhnutí kuřat "
Pokud kvočna vysedí kuřata a stará se o ně, pak začne znovu snášet přibližně po dvou měsících od vylíhnutí kuřat. Naše kvočna začala snášet po 66 dnech od vylíhnutí prvního kuřete.

Odkvokávání v případě, že kuřata nechcete: nezastávám drsné odkvokávání ve stylu máčení do studené vody. Kvočnu dáme do bedny která má od spodu díry aby podlaha trvale větrala, bez slámy, kvočna tak nemá možnost vytvářet teplo protože je odspodu neustále ochlazovaná a pověsíme do prostoru. Nedostane žádné krmení. Trvá to 3 až 5 dní a pak by měla být v klidu. Kvokání musíte ale zachytit od začátku, jak se rozkvoká, pak to trvá mnohem déle a je pak lepší ji dát vajíčka a nechat sedět. Nám se to stalo, nedařilo se nám jednu kvočnu odkvokat, bránila se víc jak týden a tak moc toužila zasednout, že jsme ji nakonec nechali vajíčka. Sice na zimu ale je o ni dobře postaráno, tak to až tak moc nevadí. Po odkvokání slepice začne znovu snášet přibližně do tří týdnů. Foto je přiloženo pod článkem

Vracení kvočny do hejna: když vracíte kvočnu do hejna po odchovu kuřat nebo odkvokávání, dejte ji du kurníku po tmě, nikdy za světla.

Krmení: 
Ráno dostanou zbytky z kuchyně ( nesmí být zkysané nebo plesnivé, vždy připravujte čerstvé ) :
rozmočený tvrdý chléb ne plesnivý, vařené slupky od brambor a vařené brambory, knedlíky, vařené těstoviny, rýži, kuchyňské zbytky, rozdrcené kosti a do toho jim rozmíchám Roboran D ( foto složení, dávek a k čemu slouží je uvedeno pod tímto článkem ).
Trvale mají přístup k pšenici v krmítkách a čisté vodě v pítkách. Pokud jim nezajistíte každý den čistou vodu v dostatečném množství, odvděčí se Vám menší snůškou. Do vody přidávejte podle návodu Acidomid ( foto složení, dávek a k čemu slouží je uvedeno pod tímto článkem ). 
Trvale mají přístup k sušeným drceným skořápkám ale ty Vám začnou brát až když začnou snášet, proto jim je před snůškou ( tedy kuřicím )míchejte do krmení.
Když se moc klovou, dáváme do druhého pítka vodu s magi.
V zimě jim dám salát. Jak začne tráva, dávat řezanou trávu v hojném množství nebo je budete pouštět do zahrady a pak si samy nazbírají. Na zimu můžete usušit kopřivy a pak jim usušené listí zdrhnout od natě.
Přidávat jim občas i kyselé mléko, tvaroh, syrovátku, jogurt pro okyselení.
Nebo můžete krmit krmnou směsí určenou pro danné období ať kuřat, kuřic nebo slepic v prvním roce snášky a druhém roce snášky. Názvy najdete pod článkem v příloze líhnutí.
Slepicím ale nedávejte mnoho krmení, jinak zatuční a ovlivní to i snůšku. Prostě jen tolik aby nebyly hladové.

Popelení nebo - li koupel: do voliéry jim sypeme dřevěný popel na popelení a písek. Je potřeba jim toto zajistit, popel slouží jako koupel ( čmelíci, blechy, všenky )
a písek zase jako u nás zuby, rozmělňuje potravu a jak se v žaludku obrousí, vyjde ven v trusu.

Udržování kurníku: 
Podestýlka: pod hřadla dáte buď pšeničnou slámu kterou jednou týdně musíte vyměnit nebo podestýlku kterou mám uvedenou nakonec pod maranskami v rubrice " naše zvířátka na hospodářství, podrubrika slepičky " a tam je práce s výměnou mnohem jednodužší. Vždy jednou týdně vyberu trus a podestýlku prohrábnu. Do kukaní jen pšeničnou slámu a pokud máte možnost, dejte pod slámu sušené listí z ořešáku - odpuzuje parazity. Dělám to dopoledne, když jsou slepičky venku. Zároveň s údržbou kurníku vyhrabu i voliéru od zbytků a trusu. Kocour má do voliery volný přístup přes den a tak se postará i o hlodavce a jinak máme ve voliéře pasti v podobě košů aby se slepičky nezranily. Myši přenáší na slepičky nemoci a tak je snižování jejich stavu nezbytné stejně jako likvidace much a podobné havěti.
Bílení kurníku vápnem: nejlépe dvakrát za rok důkladně vybílit celý kurník a kukaně.

Likvidace hmyzu: na kurník včetně kukaní použijte Neostomosan ( foto najdete pod tímto článkem ), který koupíte ve veterinární lékárně nebo u Vašeho veterináře. Nepoužívat u koček, pro kočky je extrémě jedovatý. Ředí se 1:400 tedy jedna 5ml ampule na 2 litry vody. Dobře pošplícháte všechna zákoutí, mezery, stěny a můžete i králíkárnu, kachňák, salaš prostě vše kde se zdržují mouchy, komáři, čmelíci, vši, blechy. Používejte podle potřeby, při úklidu uvidíte, zda po stěnách něco leze apokud ano, aplikujte okamžitě.
Na slepice: použijte proti blechám, čmelíkům, vším, klíšťatům, komárům, mouchám přípravek Bio Kill - kožní sprej, dejte ale při práci pozor na kočky, nesmí s přípravkem přijít do kontaktu, je pro ně toxický ( foto najdete pod tímto článkem ) koupíte ve veterinární lékárně nebo u Vašeho veterináře ( je dvojí provedení a to na plochy a kožní sprej, v našem případě kupte kožní sprej ), slepice pošplíchejte podle návodu a to hlavně pod křídla, břicho, řitní otvor, krk.
Až později se objevila zpráva, že je lepší po postřiku slepic, nepoužívat nějakou dobu vejce. Nemohu potvrdit, na přípravku to nebylo uvedené. Nicméně, osobně to dělám tak, že kuřice odčervím ještě když jsou malé, asi tak ve věku 2 měsíců, je tedy dostatek času, aby se lék z těla dostal pryč než začnou snášet. No a u dospělých dbám především na hygienu v kurníku, kukaních a voliéře. Dosypávám i často popel ze dřeva. Hygienou a možností popelení tak předejdete postřiku na slepice.

Nejčastější běžné nemoci : Zdravá slepice je živá, shánčlivá, má zdravou barvu hřebínku, živé oko, peří je lesklé, chodí z příma a našlapuje normálně. Nemocná je apatická, většinou někde posedává, má bledý hřebínek, ocas většinou nosí směrem dolů, je načepířená...
                                  vápenka : slepicím zbytní pařáty a začnou se jim odlupovat šupinky. Slepice našlapuje zvysoka jako čáp nebo kulhá. Způsobuje to parazit, který si vrtá v pařátu chodby a živí se odumřelou tkání. Slepici pařát může praskat do krve a v nejhorším případě ji může i upadnout prst. Léčba : namočit pařáty do tuku aspoň na 10 minut nebo namazat olejem, měsíčkovou mastí, sádlem apod., smyslem je, ucpat parazitu chodby. po týdnu opakovat a pak ještě jednou. Pak velice jemným kartáčem pařát okartáčovat ale to není nezbytně nutné a popřípadě ještě použít nakonec desinfekci. Vydesinfikovat je nutné i hřadla a všechna místa kde tato slepice postává jako u pítek, misek apod. Desinfekci koupíte v lékárně nebo u veterináře.
                                    průjmy: jsou nejčastějším onemocněním, způsobují je různé bakterie a paraziti.
Když si dovezete kuřice, je dobré je odčervit, na tyto léky se vztahuje ochranná lhůta a pokud by jste odčervovali snášející slepice, pak by jste nemohli vejce po delší dobu jíst. Lék Vám dá Váš veterinář.
Jako prevenci dávejte jak jsem popsala v krmení Acidomid ( má široké spektrum záběru ) nebo přírodní preparát Emanox PMX. Nesmíte je ale používat společně, buď jedno nebo druhé. Fota jsou dole pod článkem. Můžete také občas přidat do krmiva preventivně pár kousků dřevěného uhlí.
Jinak je lepší předcházet začervení a rozšíření bakterií hlavně hygienou v kurníku a jeho okolí, hygienou misek, pítek a doplňovat jim do stravy vše co potřebují. Je dobré, slepice pozorovat jak se chovají, zdravou od nemocné poznáte snadno. Okamžitě ji oddělte od ostatních do karantény, pořádně si ji prohlédněte a v lehčích případech jako je např.: krvácení od klování, poranění pařátu apod., ji přeléčíte v karanténě, v případě, že si nebudete jistí, radši ji odstraňte úplně. Nemocí je dost a některé se nedají léčit a u některých nemocí, nesmíte ani do dvou let obnovit chov. Pozor na plže kteří způsobují začervení slepic.
                                   omrzliny hřebenů a laloků: nelze léčit, jen předejít omrznutí namazáním sádlem a dávat do pítka v zimě teplou vodu, nenechat na průvanu nebo větru na mrazu.
                                   zánět vejcovodů: nelze předejít, většinou se to stane u starších slepic
                                   ztvrdlé vole: chirurgický zákrok, nedostatek vlákniny a nedostatek trávy
                                   měkké vole: pohmatově je vole měkké, nelze léčit

Přejeme Vám zdravý chov a dobré nosnice.


 
Líhnutí kuřat v.docx  195.74kB
líheň, líhnutí, dolíheň a odchov kuřat
Omrzlina

Omrzlina

Omrzlina hřebínku a laloku
Vápenka

Vápenka

foto není naši slepice
Zánět vejcovodu

Zánět vejcovodu

po otevření tam může být i skořápka a žloutky jsou jakoby uvařené
Přepeřování

Přepeřování

Přepeřování, jedna a ta samá slepice
Odkvokávání

Odkvokávání

odkvokávání
Okno

Okno

Okno s ventilací opatřené pletivem
Voliéra

Voliéra

Stavba voliéry a kurníku
vchod pro nás

vchod pro nás

Okno a vlez pro nás při údržbě, spodní část má také dvířka na údržbu místa k popelení
Kukaně

Kukaně

Kukaně z venku přístupné a pod nimi prostor na ukládání krmiva
Vršek voliéry

Vršek voliéry

Vršek voliéry s plachtou aby ve voliéře bylo sucho
Voliéra

Voliéra

Voliéra, celá oplocená i shora, s podhrabovými deskami
Kurník

Kurník

Hřadla a kukaně
Pod kurníkem

Pod kurníkem

Vchod do kurníku a pod kurníkem na popelení
Pod kurníkem

Pod kurníkem

Pohled z druhé strany pod kurník
Volný výběh

Volný výběh

Takové díry vyhrabou a zlikvidují všechny kořeny, když je budete pouštět pořád na jedno místo. Nepomůžou ani silné větve nebo kameny.
do krmení
do krmení
do vody
do vody
postřik na okolí slepic
postřik na okolí slepic
postřik přímo na slepice
postřik přímo na slepice
alternativa místo Acidomidu
alternativa místo Acidomidu
Články z kategorie chov drůbeže.docx  34.22kB
formát Microsoft Word - články vyšlé od roku 1913
Dotazy na e-mail vyřídíme co nejrychleji
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one