KAMERUNSKÁ   OVCE   A   NAŠE   MALÉ   HOSPODÁŘSTVÍ Překladač:    https://translate.google.cz/
20140409_všechny na pastvě - kopie.jpg
20141020_084620 - kopie (3).jpg
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg

Začátky: proč a jak

adresy na všechna naše videa na YouTube nebo Facebook:
https://www.youtube.com/user/milimalse/videos
https://www.facebook.com/pages/Kamerunsk%C3%A9-ovce-a-na%C5%A1e-mal%C3%A9-hospod%C3%A1%C5%99stv%C3%AD/286970014760190?fref=photo


Proč jsme vlastně začali
Protože máme s partnerem ( Milada a Václav ),jak se říká chlupatý jazyk a jsme dost nároční na kvalitu potravin, koupili jsme jednoho dne zahradu o které jsme snili. Oba jsme dětská léta o prázdninách prožívali na vesnici. Byli jsme každodenně zapojeni do prací na polích a starání se o hospodářská zvířata. Zvykli jsme si na čerstvě nadojené mléko a jeho zpracované produkty, na ovčí sýr, vlastní zeleninu, ovoce a i na vlastní marmelády a kompoty. Maso jsme jedli sice svátečně ale zato doma vypěstované. O chlebu upečeném v domácí peci ani nemluvím.
Důvod, proč jsme začali je tak jasný, chtěli jsme vlastní potravu. Nenacpanou chemií včetně barviv, vodou, antibiotiky, ovoce a zeleninu které nám dozraje pod skutečným sluncem a není geneticky upravena a další a další.
Začínali jsme z ničeho. Měli jsme jen holou zahradu důkladně zdevastovanou, malý traktůrek vlastní výroby a velké nadšení. Matně jsme tápali ve vzpomínkách z dětsví, jak na to. To víte, byli jsme v pubertálním věku a dělali to, co byla naše povinost na hospodářství - napást a podojit krávy, obracet seno, svážet obilí, dát nachystané od dospělých krmení prasatům, kravám, koním, drůbeži a nepřemýšleli jsme tehdy nad tím, hlavně proč se to tak má dělat. Měli jsme v tom věku přeci jiné důležitější starosti. Také jsme v té době nevěděli ( jako každý mladý člověk si myslí že se nikdy nic nezmění ), že Ti z rodiny, kteří hospodařili, měli statky, polnosti a lesy, v době kdy my začneme, už tady nebudou a jejich hospodářství včetně polí, stájí, zemědělské techniky budou rozprodána, technika zlikvidovaná ve šrotu a jejich zkušennosti nadobro zmizí.
Dnes, když máme nejhorší za sebou, jsme se rozhodli předat začínajícím nadšeným hospodářům vlastní zkušenosti. 
odkazy na všechna naše videa na YouTube nebo Facebook
https://www.youtube.com/user/milimalse/videos
https://www.facebook.com/pages/Kamerunsk%C3%A9-ovce-a-na%C5%A1e-mal%C3%A9-hospod%C3%A1%C5%99stv%C3%AD/286970014760190?fref=photo

Jak jsme budovali
Jak je popsáno v rubrice " Proč jsme začali ", koupili jsme naši vysněnou zahradu a jednoho podzimního dne jsme mohli začít budovat naše malé hospodářství. Měli jsme jen malého traktůrka vlastní výroby, velké nadšení a neuvěřitelně zdevastovanou zahradu. První co bylo potřeba udělat, rozhrnout celou zahradu, vytahat z půl metrových nánosů hnoje, zbytky sítí od balíků sena, rozvrhnout a vyměřit kde bude salaš, seník, kurník, skleník a vyhrabat jímku na povrchovou vodu. Zahrada se rozhrnula, vyčistila. Opracovali jsme dřevěné sloupky, zakotvili, nakoupili pletivo a natáhli kolem celé zahrady. Vyhrabali jímku na povrchovou vodu. Zasázeli jabloně, rybízy, maliny... Zasadili jsme podhrabové desky na místo kde bude kurník a voliera a začali se stavbou kurníku.  Vše muselo být pevné a dobře zajištěné, je tady hodně predátorů a kdyby jsme stavbu kurníku a voliéry podcenili, slepičky by první noc nepřežily. Měli jsem zamluvené ovečky na konec února, takže jsme museli pohnout i se salaší. Položily jsme několik betonových pražců na které potom přišla dřevěná podlaha aby byla salaš nad zemí a současně se položily i podhrabové desky na skleník, který bude mít jednu stěnu společnou se salaší. A začala se stavět salaš. V salaši pak malý krmelec s platem na oves. Později jsme přidělali i dveře a okno kvůli světlu. Po celou dobu nás provázel mráz a sníh, tak si umíte představit jak se nám pracovalo.Když se dokončila salaš, postavila se kostra skleníku včetně latí na střechu, připevnila se okna a dveře z obou stran, zakryla se střecha folií, udělali se záhony a mohlo se sázet. Později jsme přidělali ve skleníku i písty na otevírání ventilaček, jenže koupené při prvním sluníčku nevydrželi a vytekli a tak jsme udělali vlastní, fungují dokonale a navíc opravdu drží. V té době už začalo být nutné připravit záhony, sice česnek už byl v zemi od podzimu ale na ostatní zeleninu. Udělali se záhony, zasázela zelenina-mrkev, petržel, celer, cibule, bílá ředkev, kapusta, okurky, brambory...
Když to vypadalo, že dál už budeme pokračovat v klidnějším tempu, přišla jedna z povodní ( u nás jsou povodně minimálně 1x za rok, někdy je vody víc, někdy méně ale každý rok se vyleje z břehu ).Ovce se převezly do druhé vesnice, a ploty položila voda. A začali jsme po půl roce budování znovu. Posvařovali jsme z bytelného železa sloupky 3m a zasadili je hodně hluboko, obložili velkýma kamenama a natáhli pletivo. Navíc jsme udělali na přílivové a odtokové straně vysazovací plata aby bylo možné při velké vodě udělat v plotě mezeru a voda tak mohla volně i s tím co připlavalo odejít bez toho aby poškodila ploty. Uprostřed zahrady jsme ještě udělali předělovací plot aby byly ovce oddělené od velké vody a i z praktických důvodů. I přes utopené záhony bylo nakonec dost zeleniny a po zpracování nám zásoby vydržely do další sezóny.


Pokud budete mít dotaz technického rázu, napište nám na e-mail, rádi Vám poradíme. Dělali jsme vše sami, můžeme tak poradit jakých chyb se vyvarovat nebo co naopak vylepšit.
snaha o kultivaci pozemku
snaha o kultivaci pozemku
pohled od brány
pohled od brány
pohled k brance
pohled k brance
základy pro kurník a voliéru
základy pro kurník a voliéru
Stavba kurníku
Stavba kurníku
hotový kurník s voliérou a osázené ovocné stromky
hotový kurník s voliérou a osázené ovocné stromky
Stavba salaše, seníku a základy pro skleník
Stavba salaše, seníku a základy pro skleník
salaš, zatím bez kójí uvnitř
salaš, zatím bez kójí uvnitř
hotová salaš
hotová salaš
skleník
skleník
skleník
skleník
zeleninová zahrádka
zeleninová zahrádka
Dotazy na e-mail vyřídíme co nejrychleji
20150830_080557-018 - kopie - kopie.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one